Mentální síla v českém sportu: Proč jsme v hlavě víc “posraní” než “pevní”?

Ach, český sport. Země, kde se talent rodí s hokejkou v ruce nebo fotbalem u nohy, ale kde se mentální síla často vytrácí rychleji než pivo v hospodě po hokejovém zápase. Proč? Protože od malička nás učí, že výsledky jsou všechno. A láska ke sportu? Ta je někde na vedlejší koleji.

Zatímco v jiných zemích trenéři kombinují fyzickou přípravu s mentálním tréninkem, u nás se zdá, že duševní stránka sportovce je něco jako ten nepovedený bratranec, o kterém nikdo moc nemluví. “Mentální co? To je něco jako když máš špatný den a potřebuješ čokoládu?” možná si říká některý trenér.

A tak se stává, že naši mladí sportovci, kteří by měli být na vrcholu svého potenciálu, se v kritických chvílích chovají spíše jako zajíci v osvětlení stadionu než jako lvi v aréně. Vyspělé týmy z jiných zemí? Ty si věří až do poslední sekundy, i když prohrávají. My? No, řekněme, že náš optimismus někdy končí dříve než zápas.

Problém je, že mnoho trenérů stále vnímá sport jen jako soubor dovedností. Ale co když je sport víc než jen běhání, skákání a střílení? Co když je to také o duševní síle, odolnosti a schopnosti zvládat tlak?

Je čas, abychom začali brát mentální stránku sportu vážně. Abychom učili naše mladé sportovce nejen jak běhat rychleji, ale také jak myslet chytřeji. A možná, jen možná, bychom mohli začít vidět více vítězství na mezinárodní scéně. A méně “posraných” momentů.

Tady to nekončí

Máme toho víc

Hodnocení filozofie mládeže HC Motor

Jsem Olda, manžel a otec tří úžasných dětí. Moje životní cesta mě přivedla k roli, kterou považuji za své životní poslání – být rodičem. Být dobrým rodičem. Poslední léta svého

Něhou se nedá rozmazlit

Mazlete, muchlujte, pusinkujte mě tolik, kolik potřebuji. Pocit nasycení něhou je spolu s pravidly a vaší převahou tím nejdůležitějším zdrojem mé sebejistoty.

Potřebuji vaše přijetí

Mám svou jedinečnou osobnost a potřeby. Abych objevovalo život, rostlo, hrálo si s chutí a beze strachu z chyb a nepřijetí, potřebuji se opřít o vaše přijetí.