předškolní

Rodiče

Jsem originál a neexistuje žádná moje kopie. Jsem závislý na vás a zajímá mě jen „já“. Prožívám zcela po svém, mám svoje tempo, svoje originální potřeby, svůj způsob poznávání. Můj mozek se automaticky chce rozvíjet. Učím se, okoukávám a kopíruji od vás všechno, co mi ukážete a jací jste. Nejsilnější návyky pro celý budoucí život se učím ve věku, na který si nejméně pamatuji, tj. před nástupem do školy.

Před nástupem do školky mě naučte základní sebeobsluze, abych se uměl/a sám převléct, přezout, vysmrkat, najíst se a utřít si zadek. Na toto ve školce paní učitelky nejsou.

K pití mi stačí voda

Na pití mi stačí voda, sem tam neslazený čaj nebo čerstvý džus. Limonády, energetické nápoje, kávu ani alkohol mi nedávejte.

Potřebuji spát 10-12 hodin denně

Spánek je nejlepší regenerace, podporuje můj vývoj. Režim, který mi nastavíte a vaše důslednost, abych spal dostatečně, jsou pro můj růst, pro mou pohodu a vyrovnanost zásadní.

Potřebuji pravidla

Pravidelný denní režim a řád jsou pro můj pocit bezpečí velmi důležité. Když cítím dostatek bezpečí a jistoty, s chutí samostatně objevuji, zkouším a učím se samostatnosti.

Jste za mě zodpovědní

Vaše výchova a váš zájem o mě zásadně ovlivňuje kdo jsem, jaký jsem, co umím, jak se cítím, jak prožívám a zásadně určuje v koho rostu.

Nenechte mě, abych vám velel(a)

Nenechte mě mít nad vámi převahu. Objevuji, jak žít, nemám zkušenosti a automaticky myslím jen na sebe. Když necítím vaši vlídnou převahu, jsem nejistý, bojím se a vypadá to, že

Podporujte moje sebevědomí

Veďte mě se pochlubit se a mluvit o tom, co umím, co se mi povedlo a veďte mě to umět popsat, ukázat a ideálně naučit někoho dalšího (třeba sourozence).

Potřebuji vaše přijetí

Mám svou jedinečnou osobnost a potřeby. Abych objevovalo život, rostlo, hrálo si s chutí a beze strachu z chyb a nepřijetí, potřebuji se opřít o vaše přijetí.